Financovanie start-upov v roku 2025

Lion Legalion lave1

Financovanie startupov v roku 2025

Získať financie na realizáciu svojho podnikateľského zámeru môže byť problematické, a to najmä v začiatkoch podnikania. Mnoho startupov preto často rieši otázku ako najefektívnejšie zafinancovať svoj podnikateľský nápad alebo plán.

V súčasnej dobe existujú viaceré možnosti získania financií, ktoré je možné využiť. Zároveň je možné a v praxi aj bežné, že dôjde k využitiu viacerých spôsobov financovania súčasne. Pre účely tohto článku sme vybrali nasledovné možnosti financovania startupu, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v texte nižšie:

  1. Vlastné financie

Nikoho azda neprekvapí, že startupy bývajú vo svojich začiatkoch financované zo zdrojov patriacich ich zakladateľom. Nezáleží na tom, odkiaľ tieto zdroje pochádzajú. Môže ísť o našetrené finančné prostriedky alebo o finančné prostriedky získané formou úveru alebo pôžičky zo strany banky alebo iného subjektu.

Ak by išlo o poskytnutie pôžičky zo strany zakladateľa startupu, netreba zabúdať ani na podmienky transferového oceňovania. Transferové oceňovanie totiž slúži na to, aby sa pri transakciách medzi závislými osobami použili trhové ceny. Závislými osobami v tomto prípade budú zakladateľ a startup, ktoré budú ekonomicky, personálne alebo inak prepojené osoby.

Podrobnosti o transferovom oceňovaní, podmienkach posudzovania závislých osôb a ich definície a obsahu transferovej dokumentácie obsahuje zákon o dani z príjmov [1] a usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky. [2]

Zjednodušene možno povedať, že poskytnutie pôžičky medzi zakladateľom startupu a startupom samotným môže byť považované za kontrolovanú transakciu, ktorá by sa mala uskutočniť za trhových podmienok. Príkladom je použitie úrokovej sadzby v bežnej výške, t.j. zakladateľ by mal startupu požičať financie za trhových podmienok a teda s úrokovou sadzbou, ktorá by nemala byť neprimerane nízka alebo vysoká.

Vlastné financovanie však vo väčšine prípadov nestačí na dlhodobú prevádzku startupu a používa sa preto len v začiatkoch a na zabezpečenie operatívnych činností.

  1. Financie získané od priateľov, rodiny alebo známych

Nie každý s týmto spôsobom musí súhlasiť a určite sa nájdu aj takí, ktorým by získanie financovania týmto spôsobom nebolo príliš pochuti. V časoch, v ktorých však startup potrebuje financie a nemá iného investora a ani možnosť získať bankový úver však nemusí existovať iná možnosť.

V niektorých prípadoch sa zakladatelia preto obracajú aj na rodinu a priateľov so žiadosťou o finančnú pomoc. Nezáleží pritom či pôjde o pôžičku, dar alebo inú formu poskytnutia finančných prostriedkov.

V tejto súvislosti však taktiež netreba zabúdať na potrebu dôkladného posúdenia otázok spojených s transferovým oceňovaním. Rodina či priatelia môžu totiž spĺňať definíciu blízkych osôb v zmysle Občianskeho zákonníka. [3]Občiansky zákonník stanovuje, že blízkou osobou sa rozumie príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel a iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

  1. Bankový úver

Ďalšou možnosťou zabezpečenia financovania pre startup je bankové financovanie. Za splnenia podmienok stanovených príslušnou bankou môže byť startupu poskytnutý úver, ktorý by vedel zabezpečiť jeho potreby.

Niektoré banky môžu na poskytnutie úveru vyžadovať, aby startup, t.j. spoločnosť už nejaký čas existovala. Práve to môže to určitej miery limitovať možnosť začínajúcich startupov bankové financovanie získať.

Treba myslieť aj na to, že poskytnutie bankového úveru môže byť častokrát zabezpečené či už ručením zakladateľov či štatutárnych orgánov alebo aj zriadením záložného práva k hnuteľnému alebo nehnuteľnému majetku či pohľadávkam. Záložné právo sa zvyčajne aplikuje pri väčších bankových úveroch a samozrejme len v prípade, ak existuje aktívum, ktoré by mohlo byť predmetom zálohu.

  1. Angel investor

Angel investormi sú zväčša fyzické osoby, ktoré podporujú začínajúce startupy svojimi vlastnými finančnými prostriedkami. Tieto osoby aktívne vyhľadávajú možnosť investovať do startupov alebo sú naopak zo strany startupov oslovení so žiadosťou o poskytnutie investície. Vzhľadom na to je potrebné, aby začínajúci startup priniesol podnikateľskú myšlienku alebo víziu, ktorá potenciálnych angel investorov osloví dostatočne na to, aby mu svoje financie poskytli.

Angel investor pred každou investíciou vykoná hĺbkovú analýzu spoločnosti – tzv. právne due diligence.

Angel investori však startupom neposkytujú štandardné pôžičky. Poskytujú startupom investíciu a ako odplatu za jej poskytnutie najčastejšie žiadajú a dostávajú podiel na startupe (či už akcie alebo obchodný podiel, v závislosti od právnej formy spoločnosti). V praxi sa tieto účely využíva aj konvertibilná pôžička (convertible loan agreement). Konvertibilná pôžička je v zásade bežná pôžička s tým rozdielom, že za ideálnych okolností nebude pôžička zo strany startupu vrátená angel investorovi, ale v stanovený čas dôjde ku jej konverzii na podiel startupu. Angel investor týmto spôsobom namiesto vrátenia pôžičky v budúcnosti získa vopred špecifikovaný podiel na startupe.

Treba si však uvedomiť, že jedným z akcionárov alebo spoločníkov startupu sa tak stane fyzická osoba odlišná od jeho zakladateľov – angel investor. Zároveň treba počítať s tým, že táto osoba bude mať spravidla aj hlasovacie práva a kontrola nad startupom nebude teda len v rukách samotných zakladateľov.

Investície do začínajúcich startupov sú značne riskantné. Je preto logické, že angel investor má záujem na tom, aby o určitých otázkach startupu rozhodoval spoločne so zakladateľmi a istým spôsobom sa snažil ochrániť svoju investíciu.

Okrem toho je bežné, že angel investor bude mať zároveň právo na podiel zo zisku startupu, ktorý bude zodpovedať počtu akcií alebo veľkosti obchodného podielu, ktorý bude angel investor vlastniť.

Financovanie start-upov

  1. VC fondy

VC fond predstavuje skratku pre venture capital fond. Ide o fond, ktorý zhromažďuje peňažné prostriedky od jednotlivých investorov a tieto následne investuje do začínajúcich startupov. Na to, aby startup získal investíciu od VC fondu však musí mať určitý potenciál. To, či má startup potenciál posudzuje práve VC fond, ktorý má záujem doň investovať. Aj napriek tomu je tento typ investovania startupov v praxi pomerne rozšírený.

Obdobne ako angel investori, aj VC fond poskytuje startupu investíciu buď do jeho základného imania alebo do iných fondov tvorených startupom, napr. do kapitálových fondov. VC fond týmto spôsobom za svoju investíciu získava podiel na startupe (obchodný podiel alebo akcie v závislosti od jeho právnej formy).

V praxi je však bežné aj financovanie prostredníctvom konvertibilnej pôžičky, ktorej podstata je rovnaká ako v prípade konvertibilnej pôžičky poskytnutej zo strany angel investora.

  1. Crowdfunding

V dnešnej dobe môže startup na financovanie svojho projektu využiť aj crowdfunding. Crowdfunding je upravený v Nariadení o crowdfundingu, [4] pričom ide o tzv. službu hromadného financovania. Jeho spôsob fungovania je pritom relatívne jednoduchý.

Postačuje ak startup prostredníctvom crowdfundingovej platformy, ktorá je prístupná veľkému počtu osôb, zverejní svoju ponuku investície. V ponuke investície sa okrem informácii o projekte, na ktorého realizáciu startup potrebuje financovanie uvedú aj ďalšie informácie. Ide napríklad o informácie o celkovej sume, ktorú sa startup snaží vyzbierať od investorov, o výške minimálnej investície či o výške výnosu, na ktorý investorom vznikne nárok za poskytnutie investície. Investori sa taktiež môžu stať spoločníkmi či akcionármi startupu. Konkrétna ponuka investície závisí vždy od potrieb startupu. Investori sú teda motivovaní poskytnúť startupom investície a týmto spôsobom ich zhodnotiť.

V prípade, ak sa startupu podarí osloviť dostatočný počet investorov a získať žiadanú sumu, má možnosť projekt uskutočniť bez toho, aby žiadal o bankové financovanie alebo bez využitia vlastných zdrojov. V opačnom prípade sa projekt neuskutoční a investori zväčša získavajú svoje investície späť.

Investovanie totiž nikdy nie je bez rizika. V praxi je však možné toto riziko zmierniť, a to napríklad rôznymi formami zabezpečenia investícii v rámci crowdfundingu. Príkladom je ručenie alebo napríklad zriadenie záložného práva k nehnuteľnostiam vo vlastníctve startupu. Crowdfundingové platformy, t.j. poskytovatelia služieb hromadného financovania sú nad rámec toho povinné disponovať povolením vydaným Národnou bankou Slovenska alebo iným príslušným regulátorom v krajine ich pôvodu.

Vyššie uvedeným spôsobom je teda možné, aby startup získal potrebné financie od vopred neurčeného počtu investorov, ktorých jeho projekt oslovil. V praxi je pritom možné stretnúť sa s crowdfundingom v rôznych oblastiach, či už ide o financovanie developerských projektov alebo projektov v oblasti zdravotníctva či stavebníctva.

  1. Podnikateľský inkubátor a iné akcelerátory

V podmienkach Slovenskej republiky je možné nájsť viacero podnikateľských inkubátorov, ktoré sú nádejným startupom ochotné poskytnúť pomoc v rámci ich podnikania. Podnikateľské inkubátory či iné akcelerátory často okrem financovania poskytujú startupom aj inú pomoc, napríklad know-how. Niektoré inkubátory začínajúcim startupom poskytujú aj priestory či kancelárske vybavenie na zjednodušenie začiatkov podnikateľskej činnosti, účtovné, finančné či právne poradenstvo alebo školenia.

Menšou nevýhodou môže byť to, že podnikateľské inkubátory sa väčšinou zameriavajú iba na určitú podnikateľskú oblasť (napr. IT, zdravotníctvo či mobilita). Startupy, resp. ich zakladatelia majú možnosť inkubátory kontaktovať a zaslať im svoju prihlášku, v ktorej vyplnia požadované údaje. Zvolený podnikateľský inkubátor prihlášku posúdi a rozhodne, či startup spĺňa ním požadované podmienky.

Okrem slovenských podnikateľských inkubátorov je však možné osloviť aj inkubátory a akcelerátory v rámci Európskej únie alebo mimo Európskej únie, napríklad v Dubaji.

  1. Dotácie, granty a iné príspevky

Nad rámec všetkých vyššie uvedených možností financovania majú startupy možnosť získať aj rôzne dotácie, granty alebo iné príspevky. Zákon o podpore malého a stredného podnikania [5], ktorý je účinný už od 01. januára 2017 upravuje formy a spôsob poskytovania podpory a pôsobnosť Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v oblasti malého a stredného podnikania. Definuje taktiež oblasti, na ktoré môže Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky poskytnúť podporu (ide napríklad o zakladanie či rozvoj mikropodnikov, malých podnikov a stredných podnikov či na vytvorenie alebo udržanie pracovných miest).

Definíciu podnikov podľa prechádzajúcej vety obsahuje Nariadenie Komisie EÚ [6], pričom stanovuje, že:

  • mikropodnikom je podnik, ktorý zamestnáva menej ako 10 osôb a ktorého ročný obrat a/alebo celková ročná súvaha nepresahuje 2 milióny EUR;
  • malým podnikom je podnik, ktorý zamestnáva menej ako 50 osôb a ktorého ročný obrat a/alebo celková ročná súvaha nepresahuje 10 milióny EUR; a
  • Stredným podnikom je podnik, zamestnávajú menej ako 250 osôb a ktorých ročný obrat nepresahuje 50 miliónov EUR a/alebo celková ročná súvaha nepresahuje 43 miliónov EUR.

Okrem podpory poskytovanej zo strany Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky je možné žiadať aj o rôzne iné dotácie či granty poskytované z fondov Európskej únie. Príkladom môžu byť granty poskytované zo strany EIC Accelerator. [7]

Pri podávaní žiadostí o grant Vám môže byť nápomocná aj umelá inteligencia (AI), ktorej sa venujeme v osobitných článkoch.

Aj napriek tomu, že tento článok bol zameraný na financovanie startupov, nie je vylúčené, že niektoré z možností financovania v praxi využijú aj spoločnosti s dlhoročnou tradíciou. Vo vzťahu ku niektorým možnostiam financovania, ako napríklad financovania zo strany angel investorov, VC fondov alebo financovania prostredníctvom štátnych dotácii a grantov však určite odporúčame využiť služby skúsených advokátov.

[1] Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov.

[2] Usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/020061/2022-724 o určení obsahu dokumentácie podľa § 17 ods. 7 a § 18 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

[3] Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, v znení neskorších predpisov.

[4] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo 07. októbra 2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 [dostupné tu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32020R1503&qid=1743353684520].

[5] Zákon č. 290/2016 Z.z. o podpore malého a stredného podnikania a o zmene a doplnení zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

[6] Nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014 zo 17. júna 2014 o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom podľa článkov 107 a 108 zmluvy.

[7] EIC Accelerator je Europe Innovation Council Accelerator, ktorý je programom financovania v rámci programu Horizon Europe, ktorý ponúka podporu začínajúcim podnikom. Program Horizon Europe je rámcový program Európskej únie na podporu a financovanie výskumu a inovácii, pričom pokrýva obdobie rokov 2021 až 2027 s rozpočtom približne 95,5 miliardy eur.

 

More Law
Less problems